Yüksekte Çalışma Eğitimi Belgesi

Her iş kolunda iş kazası meydana gelme ihtimali vardır. İşin niteliğine göre farklı nedenlerle iş kazaları meydana gelir. Ülkemizde iş kazalarının meydana gelme oranı bir hayli yüksektir. Son çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun ve bu kanuna istinaden çıkarılan yönetmeliklerle iş kazalarını en aza indirmek, kaza meydana geldiğinde ise çalışanların yaralanmalarını veya ölmelerini önlemek hedeflenmektedir. İş kazalarının önlenmesi için bazı tedbirlerin alınması gerekiyor ama çalışanların eğitiminin de kazaların önlenmesinde çok önemli yeri bulunuyor. Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğinin 5. Maddesine göre işveren çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlamakla yükümlüdür.

En sık iş kazalarının yaşandığı inşaat sektöründe çalışanların yüksekte çalışma eğitimi alması gerekiyor ve Yüksekte çalışma eğitimi belgesi olması gerekiyor. İnşaat sektöründe iş kazalarının büyük çoğunluğu yüksekten düşme şeklinde oluyor. Bu eğitimle çalışanlar yüksekte güvenli çalışma yöntemlerini öğreniyor. Eğitim konuları arasında; yüksekte çalışmalarda yasal mevzuat, yüksekte çalışmalarda tehlikeler ve riskler, yüksekte çalışmalarda kullanılan güvenlik ekipmanları, özellikleri ve kullanımı, yüksekte iş ekipmanlarıyla güvenli çalışma kuralları, yüksekte çalışmalarda toplu koruma ve kişisel koruma yöntemleri, bağlantı noktaları yatay ve düşey yaşam hatları, düğüm teknikleri, güvenlik işaretleri, yüksekte çalışmalarda acil durumlar gibi konular bulunmaktadır. Yüksekte çalışma eğitimleri teorik ve uygulamalı olarak yapılmaktadır. Uygulamalı eğitimler çalışma alanında yapılır.

Gözetim OSGB yüksekte çalışma eğitimlerini uzman ve deneyimli eğitmen kadromuzla vermekteyiz. Gözetim OSGB ’den yüksekte çalışma eğitimi belgesi alan çalışanlar, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuatı öğrenmiş olur. Yüksekte çalışmanın güvenli ve güvensiz davranışlarını, tehlike ve risklerden korunma yöntemlerini bilir. Yüksekte çalışmada kullanılan sabit ya da seyyar asma iskele, platform, el merdiveni gibi ekipmanlarını ve bunlarla güvenli çalışma yöntemlerini bilir. Yüksekte çalışmalarda kullanılan güvenlik ekipmanlarını doğru kullanmayı öğrenir. Yüksekte çalışma işi yapan işverenler çalışanlarının bu eğitimleri almasını sağlaması gerekir. Gözetim Osgb’ nin eğitim programlarını öğrenerek çalışanlarınızın yüksekte çalışma eğitimi almalarını sağlayabilirsiniz. Böylece çalışanlarınızın sağlığını ve güvenliğini korur ve iş kazalarının yarattığı sorunları önleyebilirsiniz. Danışmanlarımızdan ücretsiz bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir